2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

V marci sa konala v Bratislave veľká jogová udalosť s názvom 2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy. Pred časom vydala moja kamarátka a výborná učiteľka ashtanga jogy Monika Rišková knihu Denné minimum. Knižka ešte ani nebola hotová a Monika už rozmýšľala nad tlačou druhej knihy, kde by sa spísali často kladené otázky z oblasti ashtanga jogy. Táto myšlienka sa však časom zhmotnila nie v podobe knihy, ale práve tejto jogovej akcie, keďže ešte lepší spôsob, ako spísať tieto otázky a odpovede, je sa priamo stretnúť, podiskutovať si v príjemnej spoločnosti, spoznať nových ľudí.

 reklama1

Akcia trvala dva dni. Začalo sa vedenou hodinou celej prvej série, ktorú viedol Jarko Pávek. Tí, ktorí boli prvýkrát na takejto akcii pochopili, že na fyzické cvičenie jogy naozaj stačí vlastná podložka a že na hodine jogy môže byť aj dosť veľká sranda. Celá sála prechádzala celou sériou jedným, spoločným dychom.

Vedená hodina 

Po hodine sme mali možnosť si vypočuť pútavú prednášku Davida Dostala, ktorý je nie len výborným učiteľom jogy, ale pre mnohých aj chodiaca encyklopédia histórie jogy, o čom sa môžete presvedčiť na jeho Fb stránke Kořeny aštánga jógy. Po niekoľkých workshopoch, ktoré sme s Davidom absolvovali bol čas tieto poznatky dať aj na papier a táto akcia bola ako šitá na krst Davidovho dielka Čítanka z historie aštánga jógy

Čítanka z historie aštánga jógy 

Druhý deň začal Mysorom. Je to tradičná forma výučby jogy, kde učiteľ pracuje s každým individuálne, čo študentovi umožňuje cvičiť vlastným tempom, prirodzeným jeho dychu. V danom čase na hodine cvičí každý inú pozíciu, má iné tempo, no každý má individuálnu pozornosť učiteľa. Monika asi vedela, že prídu aj úplní nováčikovia a tú srandu z jogovej praxe nadávkovala v tejto postupnosti zrejme cielene. Táto organizovaná anarchia bola fascinujúca. V jednej sále bolo približne 85 cvičiacich, každý mal svoju vlastnú jogovú prax, vlastnú sériu a sem tam aj vlastného učiteľa, keďže nás tam bolo 10 učiteľov na približne 85 cvičiacich.

Mysore 

Zvyšok dňa sme strávili prednáškami, alebo teda skôr dialógmi o ashtanga joge a vybraných témach. Janka Poláková Mištinová spolu s Mirkom „Tulim“ Tulejom nám porozprávali, ako oni vnímajú ashtangu z dvoch rôznych pohľadov, ženy a muža a aká je ich jogová prax v rôznych životných situáciách, rozpoloženiach. Myslím, že všetci sme sa zhodli na tom, že tento jogový systém, napriek svojim, na prvý pohľad prísnym pravidlám, necháva praktizujúcim voľnú ruku vo všetkom a je veľmi prispôsobiteľný každému z nás.

Janka Poláková Mištinová a Mirko Tuli Tuleja 

Poslednou témou, ale nie menej zaujímavou, bola joga a tehotenstvo. K tejto téme veľmi pútavo a emotívne prispeli dievčatá a matky s dlhoročnými jogovými skúsenosťami Andrea Futašová, Zuzana Hlinková a Martina Cifra Krížiková. Táto téma je v súčasnosti veľmi aktuálna, keďže sa objavujú na Slovensku prvé budúce maminky, ktoré cvičia ashtangu a často nevedia, či a ako pokračovať vo vlastnej jogovej praxi. 

 Andrea Futašová, Zuzana Hlinková a Martina Cifra Krížiková

Pomedzi prednášky sme mohli ochutnať rôzne dobré čokoládky a koláčiky. Vraj aj tento môj bol celkom dobrý, tak tu nájdete recept. Stánky s milými drobnosťami, originálnymi tričkami, ajurvedskou kozmetikou sme mali tiež. Šavasanou za týmto stretnutím bola tombola:)

We are ashtanga yoga 

Vždy sa teším na tieto jogové stretnutia, pretože je priestor sa viac porozprávať o joge, jogovej praxi a podeliť sa najmä o skúsenosti s ostatnými. Pretože pre každého joga predstavuje niečo iné, nie je definovaná ako niečo pevne dané. Teším sa na ďalší rok Monika:)

 2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

 Viac fotiek z tejto nádhernej akcie si môžete pozrieť tu.

 Článok si môžete pozrieť aj na KAMzaKRASOU.sk, kde publikujem svoje články 

Foto: Norika Szombatová 


Spať na Články