Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou

Na jeseň naše telo musí čeliť rôznym záťažiam, v podobe rôznych vírusovprechladnutí a celkového oslabenia, najmä ak máme oslabenú imunitu. Prinášam vám článok o možnostiach, ako si túto imunitu troška podporiť, najmä ak trpíte akútnymi alebo chronickými problémami dýchacích ciest, ako astmaalergie, senná nádcha,zápaly vedľajších nosových dutínnachladnutie a chrípka.

O naše nosové dutiny by sme sa mali starať. Najmä tým, že ich budeme zbavovať nečistôt, prebytočného hlienu a iných dráždivých látok. Ideálna technika na to je Džala Néti, výplach nosu. Je to jednoduchá technika, nemá vedľajšie účinky a využíva sa najmä ako prevencia. Na prvý pohľad môže pôsobiť náročne a aj odpudzujúco, za vyskúšanie nič nedáte. 

Čo na to potrebujeme?

Na to túto techniku využijeme kanvičku Néti. Ideálne by mala byť z keramiky potiahnutej glazúrou vhodnou pre potraviny. Dajú sa kúpiť aj z umelej hmoty, z medi alebo z nerezovej ocele. Tie z umelej hmoty sú síce vhodné na cestovanie, ale môžu mať ostré okraje. O tie z mede a ocele je zas potrebné sa dôkladne starať po každom použití.

Roztok, ktorý sa používa na čistenie touto technikou, sa pripravuje z vody a soli. Soľ by mala byť čo najjemnejšia, aby sa dobre rozpustila. Ideálna na požitie je čistá pramenitá voda a morská soľ. Postačí aj voda z vodovodu. 

 

Džala Néti 

Postup

Kanvičku Neti naplníme teplou vodou, ktorá je v príjemnej a znesiteľnej teplote. Do vody pridáme soľ, v pomere jednej čajovej lyžičky soli na pol litra vody, čím dostaneme 0,9% roztok, tzv. izotonický roztok, ktorý zodpovedá množstvu soli v našej krvi. Vodu dobre premiešame, aby sa soľ rozpustila. Túto techniku je najlepšie robiť nad umývadlom, v sprche alebo vonku.

Jemne zavediete úzky otvor kanvičky do pravej nosnej dierky a pevne ho pritisnete, ale nie až tak, aby ste ho uzatvorili tým, že ho pritlačíte o stenu nosa. Dôležité je mať otvorené ústa, pričom nimi jemne dýchame. Počas procedúry nerozprávame a neťaháme vzduch nosom. Je potrebné nakloniť telo od pása tak, že špička nosa bude najnižšie položenou časťou hlavy a vtedy vytočíme hlavu doprava. Nakláňajte sa pomaly, aby vám nevytiekla voda z horného otvoru kanvičky do tváre. Po niekoľkých sekundách bude voda vytekať vašou ľavou dierkou. Necháme takto pretiecť polovičku vody.

Potom vydýchneme obidvoma dierkami a pokračujete na druhej strane. Po skončení sa vzpriamte a vydýchnite obidvoma dierkami súčasne. Nakoniec si osušte nos. 

Sušenie nosa ako dôležitá súčasť Džala Néti

Sušenie nosa znie celkom vtipne, ale je taktiež veľmi dôležitá činnosť po výplachu, pretože zvyšky vody môžu pôsobiť infekčne vo vedľajších dutinách a bubienkoch ucha.

Sušenie začnite v predklone. Špička nosa smeruje k podlahe, pričom desať krát sa nadýchneme ústami a vydýchneme nosom. Potom sa predkloníme ešte hlbšie tak, aby špička nosu smerovala ku kolenám a taktiež sa nadýchnite desať krát ústami a vydýchnite nosom. Potom sa vzpriamte a pár krát sa rýchlo nadýchnite a vydýchnite už iba nosom, pričom výdych je o trošku silnejší. Ďalej si zapchajte pravú nosnú dierku a tým istým spôsobom dýchajte ľavou nosnou dierkou a potom strany vymeňte. Na záver ešte vzpriamene desaťkrát nadychujte a vydychujte nosom.

Ak nie sú dierky priechodné po prvom pokuse, môžeme ho ešte niekoľkokrát zopakovať. A aj po niekoľkých dňoch bude nos upchatý, je vhodná konzultácia s doktorom, aby zistil, či nejde o nejaké štrukturálne zablokovanie. 

 Celý článok si môžete pozrieť na stránke, kde publikujem svoje články. 


Spať na Články